Umění

Uměleckých zážitků najdete na festivalu spoustu. Za návštěvu bude stát určitě výstava umělecký děl ve čtyřech sálech zámku. Uvidíte zde díla členů Unie výtvarných umělců Olomouce jako např. skleněné hlavičky a vázy Zdeňka Štefky, obrazy česko-australského malíře Václava Ježka, olomouckého malíře Ladislava Jalůvky, který je známý svými malbami Chrámu sv. Václava, mladé kreslířky Karoliny Maškové a mnoho dalších. Dále můžete obdivovat obrazy vytvořené sprejem od IGA ART, či Chaos company ale také díla přihlášená do soutěže „Anděl Moravy“, která můžete ohodnotit a rozhodnout tak, které dílo soutěž vyhraje.

                                       

Další uměleckou zónou bude zámecký park. Tam se můžete zapojit do některého z workshopů. Můžete si vyrobit dárek v podobě malovaného hedvábného šátku, nebo potisknout tašku, či se zúčastnit některých ukázek prací a dílniček u stánků na jarmarku.  

Nepřehlédnutelní budou také sochaři/řezbáři, kteří z kusů dřeva budou přímo před vašima očima v zámeckém parku vytvářet sochy. Své umění předvedou Romana Krestýnová, Tomiš Zedník a Jaroslav Pecháček, který předvede i řezbářství motorovou pilou. 

Fotografování je dnes běžnou činností a zmáčknout spoušť umí dnes i malé dítě. Ale jak udělat dobrou fotku? Jaké jsou základy fotografování a co by měl každý začínající fotograf vědět? To se dozvíte ve workshopu o základech fotografování od fotografky Michaely Valsové.

Na jarmarku se můžete také těšit každý den na tři lidová řemesla, která vám v dobovém oblečení rádi představí a předvedou řemeslníci ze Spolku řemesel ručních. Dozvíte se o technologiích, pomůckách a materiálech, které využívali naši předci kdysi i dnes a možnosti využití výrobků v dnešní době, můžete si vyzkoušet vybraná řemesla "na vlastní ruce" a samozřejmě si koupit jejich ruční výrobky. Uvidíte například práci kováře, tkaní na stavu, patchwork, plstění, košíkářství, paličkování, keramiku, drátování, háčkování a další.

         

Setkáte se také se studenty Univerzity Palackého - členy spolku StuArt u uměleckých workshopů. Stejně tak i členové Chaos company vás budou provázet celým festivalem prostřednictvím uměleckých workshopů a her, kam se může zapojit úplně každý.

V sobotu doporučujeme, abyste se přišli podívat na tvorbu street art, který v zámeckém parku představí IGA ART.